Avakõne konverentsil näituse avamiseks 2008

From Buddhism and Nordland
Jump to: navigation, search
Exhibition 20090307 1971710536.jpg

Tervitus Teile köigile, kes te olete siin seoses näitusega ,mis tutvustab löiku Eesti Budismi ajaloost.

Nagu näete on köik siia näitusele välja pandud fotod vanad ,järelikult on möödunud aastad mil nad tehti ja neist piltidest on saanud osa meie Eesti Budismi ajaloost.

Fotod annavad meile visuaalselt edasi nende inimeste tegevuse tol ajal kes fotodelt vastu vaatavad ka näeme näost näkku Taola ymber kogunenud budismi huvilisi näeme ka seoses näitusega erinevaid paiku, mis seotud otseselt vöi kaudselt eesti budismi praktiliste rajajatega.

Seega tegemist on Eesti Budismis Taola ajastuga, mis pani aluse Eesti Njingmale ja njingma koolkonnale Eestis. Kuna tol ajal teisi ryhmitusi ega aktiivselt praktilise budismiga tegelejaid polnud peale nende vöib neid nimetada lausa usukangelasteks.

Taola rajajaks oli Vello Väärtnöu kes enda ymber koondas tollel nöukogude ajal noid inimesi ,kes olid huvitatud praktilisest budismist.

Sotsialismi ajastu tingimustes oli religioosne propaganda keelatud vöimude poolt ,sest tegu oli ateistliku riigiga .sellest hoolimata väike budistlik ryhmitus suutis nende aastatega väga palju ära teha. Nemad ehitasid Väärtnöu juhendamisel meile esimesed budistlikud stuupad, tölkisid Budismi alaseid raamatuid, mida enamus meist on kasutanud teejuhisena Budda öpetuse juurde jöudmiseks. Oli ju tol ajal köik see tölkimine ja paljundamine seotud suure riskiga saada vöimude poolt karistatud sama kehtis kogu nende praktilise budismi kohta mida nad viljelesid . Näitena vöimude halastamatut reaktsiooni budismi levitamise eest tuua Bidja Dandaroni ,kes suri vanglas ja paljud tema öpilased olid sunnitud aastaid veetma kinipidamiskohtades tänu budistlikule tegevusele.

Önneks tolleaegsed eesti esmabudistid olid selles suhtes önneikumad nad saadeti hiljem lihtsalt nöukogude Liidust välja nagu näiteks Vello Väärtnöu. Kuigi tema puhul oli pöhjuseks see et tema pani aluse esimesele opositsiooniparteile Nöukogude Liidu ajaloos millele aitasid kaasa jöudumööda ka ulejäänud rahvas. Ta saadeti välja Rootsi.

Näitusel vöib näha fotosid stuupade ehitusest , Burjaadi Laamade külastusest, kes käisid Eestis külas Taolal. Näeb Taola rahvast Burjaatias ja sealseid Laamasid samuti Budistlike objekte, ehitusi, templeid mida tol ajal siis Eesti Budistide ehk Taola liikmete poolt pildistati. Kusjuures tänu sellele fotondusele mida tol ajal arendati Eesti esmabudistide poolt on meil kyllalt rikkalikult illustreeritud need aastad Eesti Budismi ajaloost, nimelt need mis langevad Nöukogude Okupatsiooni perioodi. Näitusel ei ole välja pandud kogu Taola foto kollektsioon vaid osa sellest kuid sellest hoolimata arvan, et fotonäitus on asjast huvitatuile ka yht-teist informatiivset pakkuv.